1. Speciális
A célodnak világosnak és konkrétnak kell lennie, különben nem fogod tudni összpontosítani az erőfeszítéseidet, és nem fogod tudni igazán motiváltnak érezni magad a cél elérésére. Célod megfogalmazásakor próbálj meg válaszolni a következő öt kérdésre:
Mit akarok elérni?
Miért fontos ez a cél?
Kinek kell részt vennie ebben?
Hol helyezkedik el?
Milyen erőforrások vagy korlátok érintettek?
Példa
Képzeld el, hogy jelenleg alkalmazott vagy, és szeretnél önálló vállalkozó lenni. Egy konkrét cél lehet: “Szeretném megszerezni a szükséges készségeket és tapasztalatokat ahhoz, hogy saját vállalkozást alapítsak, karriert építhessek és sikeres csapatot vezethessek”.
2. Mérhető
Fontos, hogy mérhető céljaid legyenek, így nyomon követheted a fejlődésedet és motivált maradhatsz. Az előrehaladás értékelése segít abban, hogy koncentrált maradj, tartsd be a határidőket, és érezd az izgalmat, hogy egyre közelebb kerülsz a célod eléréséhez.
A mérhető célnak olyan kérdésekre kell választ adnia, mint például:
Mennyi?
Hány?
Honnan fogom tudni, hogy mikor teljesítettem?
Példa
A saját vállakozás alapítására vonatkozó célodat úgy mérheted, ha például elhatározod, hogy öt éven belül elvégzed a szükséges képzéseket és megszerzed a megfelelő tapasztalatot.
3. Elérhető
A célodnak reálisnak és elérhetőnek is kell lennie ahhoz, hogy sikeres legyél. Ha elérhető célt tűzöl ki, akkor képes leszel azonosítani korábban figyelmen kívül hagyott lehetőségeket vagy erőforrásokat, amelyek közelebb visznek a cél eléréséhez.
Az elérhető cél általában olyan kérdésekre ad választ, mint például:
Hogyan tudom elérni ezt a célt?
Mennyire reális a cél a környezeti tényezők figyelembe véztele mellett?
Példa
Lehet, hogy fel kell tenned magadnak a kérdést, hogy a meglévő tapasztalataid és képzettséged alapján reális-e a célkitűzésed. Például, van-e időd arra, hogy a szükséges képzést hatékonyan elvégezd? Rendelkezésre állnak-e a szükséges erőforrások? Meg tudod-e engedni magadnak a képzést?
Tipp:
Óvakodj olyan célok kitűzésétől, amelyek másoktól függnek.
4. Releváns
Ez a pont arról szól, hogy a célod fontos legyen számodra, és hogy összhangban legyen a mások céljaival is. Mindannyiunknak szüksége van támogatásra és segítségre a céljaink eléréséhez, de fontos, hogy megmaradjon az irányítás felettük. Győződ meg tehát arról, hogy a terveid mindenkit előre visznek, de a saját céljaid eléréséért továbbra is te felelsz.
Egy releváns cél “igen” választ adhat ezekre a kérdésekre:
Érdemes?
Ez a megfelelő időpont?
Összhangban van a többi érintett céljával?
Én vagyok a megfelelő személy a cél eléréséhez?
Alkalmazható-e a jelenlegi társadalmi-gazdasági környezetben?
Példa
Lehet, hogy szeretnéd megszerezni azokat a készségeket, amelyekkel önálló vállakozást alapíthatsz, de vajon ez a megfelelő időpont a további képesítések megszerzésére? Biztos vagy benne, hogy alkalmas vahy a cégvezetői pozícióra? Átgondoltad már partnered céljait? Ha például családot is szeretnél alapítani, a képzés megnehezítené ezt?
5. Időhöz kötött
Minden célnak szüksége van egy céldátumra, hogy legyen egy határidő, amire összpontosíthatsz, és legyen valami, amiért dolgozhatsz. A SMART-cél kritériumainak ez a része segít megakadályozni, hogy a mindennapi feladatok elsőbbséget élvezzenek a hosszabb távú céljaiddal szemben.
Egy időhöz kötött cél általában ezekre a kérdésekre ad választ:
Mikor?
Mit tehetek meg hat hónap múlva?
Mit tehetek meg hat hét múlva?
Mit tehetek meg ma?
Példa
Mennyi időbe telik, amíg elsajátítod a szükséges készségeket? Fontos, hogy reális időkeretet adj magadnak a végső cél eléréséhez.
A SMART célok előnyei és hátrányai
A SMART egy hatékony eszköz, amely biztosítja a célok eléréséhez szükséges egyértelműséget, fókuszt és motivációt. Azáltal, hogy arra ösztönöz, hogy pontosan meghatározd céljaid és elérésének időpontját, javíthatod esélyeidet. A SMART-célokat ráadásul bárki, bárhol könnyen használhatja, nincs szükség speciális eszközökre vagy képzésre.
Ugyanakkor a SMART különböző értelmezései miatt elveszítheti hatékonyságát vagy félreérthetővé válhat. Egyesek úgy vélik, hogy a SMART nem működik jól a hosszú távú célok esetében, mert hiányzik belőle a rugalmasság, míg mások szerint elfojtja a kreativitást.
Tipp:
További célmeghatározási forrásokért lásd a következő cikkeinket: A célmeghatározás aranyszabályai, A jól megfogalmazott eredmények használata a célmeghatározásban, Személyes célmeghatározás és Kincsek feltérképezése.
Összefoglalva:
A SMART egy jól bevált eszköz, amelyet használhatsz céljaid megtervezéséhez és eléréséhez. Bár a betűszó jelentésének számos értelmezése létezik, a leggyakoribb az, hogy a céloknak specifikusnak, mérhetőnek, elérhetőnek, relevánsnak és időhöz kötöttnek kell lenniük.
Ha a SMART-ot használod, világos, elérhető és értelmes célokat tűzhetsz ki, és fenntarthatod az elérésükhöz szükséges motivációt, cselekvési tervet és támogatást.
Forrás:
Smart Goals Guide (2014) Why Goal-setting is Important?
Smart Goals Guide, (2014). Why Goal Setting Is Important [online].
https://www.smart-goals-guide.com/why-is-goal-setting-important.html